Otopark duman tahliye sistemleri ilerleyen teknoloji ve artan taleplerle birlikte kanallı sistemlerle gerçekleştirilen duman tahliye sistemlerinin yerini jet fanlı duman kontrol sistemleri almaktadır. Jet fanlı sistemlerin duman kontrolünün yanında duman tahliyesindeki hızı da ön plana çıkmaktadır. Yangın anında oluşan dumanın belirli bir bölgede hapsedilmesini amaçlayan bu sistemler, insanların kaçışları esnasında hayatta kalabilmelerini sağlayacak hava koşullarını ve daha sonra yangına müdahale için olay yerine gelen itfaiyenin yangın noktasına uygun şartlarda ulaşmasını sağlamak için tasarlanırlar.

Duman kontrolünün olmadığı ve tahliye sistemlerinin yetersiz olduğu binalar, itfaiyenin dışardan müdahalesi sırasında çok tehlikeli durumlar oluşturabilmekte ve önlenmesi zor tehlikelere yol açmaktadırlar. Yangın sırasında oluşan oksijen eksikliği sebebi ile tam olarak yanmamış sıcak gaz kütlesi tavana ulaşmakta ve belirli bir süre sonunda alevin yarattığı ısı ile uzak kenarlardan tekrar yer seviyesine inmektedir. Yangına dışardan müdahale etmek isteyen itfaiye personelinin girişleri açması ile de yanmamış gazlar oksijenle birleşmekte ve bu durum da büyük çapta patlamalara sebep olmaktadır. Duman kontrol sistemleri için tesis edilecek sistemler, bina mimarisine uygun olmalı ve her türlü tehlike göz önüne alınarak projelendirilmelidir.

Jet fan sistemindeki temel mantık, jet fanların gerekli durumlarda momentum oluşturarak dumanı, egzoz edilen açıklıklara şaftlara yönlendirmesidir. Bu sistem bütün halinde temiz havanın tüm kapalı alanda düzgün yayılımı ve egzoz edilmesi konusunda büyük avantajlar sağlar. Jet fan sistemi ekipman olarak ana egzoz fanlarından, egzoz şaftlarından, taze hava anlarından, jet fanlardan, CO detektör sistemi, duman veya ısı detektör sistemi, duman damperleri, taze hava damperleri ve ana kontrol panolarından oluşmaktadır. Aironn bu amaçları yerine getirmek çin farklı ürün grupları ve verdiği mühendislik hizmetleriyle dumana yön vermektedir. Cihazların performanslarından ödün vermeden görselliği ön plana çıkaran oval, yuvarlak, sekizgen, muz ve radyal geometrilere sahip jet fan tiplerini hizmetinize sunuyoruz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Hemen Ara: 0535 024 98 54
× Bize Yazın